BLOGU LU' OTRAVĂ

Thursday

19

March 2015

1

COMMENTS

Nominalizarile la Gala Premiilor UNITER 2015

Written by , Posted in Teatru

Gala Premiilor UNITER, ajunsa la cea de-a XXIII-a editie va avea loc luni, 25 mai la Sala Mare a Teatrului National „I.L.Caragiale” din Bucuresti.

Conform statutului Uniunii Teatrale din Romania, Senatul UNITER acorda in cadrul Galei Premiilor UNITER premiul de excelenta, premiile pentru intreaga activitate si premiile speciale. Pe baza propunerilor primite din partea teatrelor si a propunerilor membrilor Senatului UNITER, in sedinta din data de 16.03.2015 Senatul a acordat urmatoarele premii:

PETER BROOK – Premiul de Excelenta – in omagiu pentru aportul si impactul spectacolelor sale asupra teatrului romanesc

Au mai fost propusi: Richard Balint, Gigi Caciuleanu, Corina Cernea, Theodor Danetti, David Esrig, Ioana Dragos Gajdo, Petre Ghimbasan, Liliana Ghita, Claudia Ieremia, Petre Panait, traducatoarea Antoaneta Ralian, Elvira Platon Rimbu, Ion Rizea, Emil Sauciuc, Sergiu Tudose, Dionisie Vitcu, Daniel Vulcu, Robert Wilson sau Teatrul National „Marin Sorescu” Craiova, Festivalul National de Teatru Tanar Ideo Ideis, Festivalul National de Teatru – editie aniversara 25 de ani, proiectul 9G – Noua generatie al Teatrului National „I.L.Caragiale” din Bucuresti, Festivalul International de Teatru Interferente de la Cluj, editia a IV-a.

Premiul pentru intreaga activitate:

Actor: VLADIMIR JURASCU

Au mai fost propusi: Ion Abrudan, Constantin Cojocaru, Costel Constantin, Emil Coseru, Damian Crasmaru, Vladimir Gaitan, Dinu Ianculescu, Nemes Levente, Alexandru Mereuta, George Mihaita, Valentin Mihali, Gelu Nitu, Alexandru Repan, Rudy Rosenfeld, Traian Stanescu, Anton Tauf, Sergiu Tudose, Eugen Tugulea, Gheorghe Visu, Dionisie Vitcu, Fülöp Zoltán, Florin Zamfirescu.

Actrita: MIHAELA ARSENESCU WERNER

Au mai fost propuse: Simona Bondoc, Ioana Bulca, Florina Cercel, Ioana Craciunescu, Ibolya Csíky, Tania Filip, Irene Flamann Catalina, Cornelia Gheorghiu, Liliana Ghita, Monica Ghiuta, Maria Gornic, Mariana Ivascu, Rodica Mandache, Adela Marculescu, Ileana Ploscaru, Gabriela Popescu, Tamara Popescu, Magda Stief Mugur, Adriana Trandafir, Leonie Waldman Eliad.

ALEXANDER HAUSVATERSursa foto: www.facebook.com/pressalert

Regizor: ALEXANDER HAUSVATER

Au mai fost propusi: Andrei Belgrader, Kincses Elemér, Victor Ioan Frunza, Petrika Ionescu, Gheorghe Jora.

Scenografie: CLARA LABANCZ

Au mai fost propusi: Vioara Bara, Luana Dragoiescu, Adriana Grand,Maria Miu, Viorica Petrovici, Florinela Popescu Farcasanu, Unda Popp, Eugenia Tarasescu Jianu.

Critica si istorie teatrala: MIRA IOSIF

Au mai fost propusi: Adrian Mihalache, Mya Liontescu, Mircea Morariu, Ion Parhon, Nicolae Prelipceanu, Mircea Tomus, Mariana Voicu.

PREMII SPECIALE

Premiu special acordat Universitatii Nationale de Arta Teatrala si Cinematografica „I.L. Caragiale” din Bucuresti pentru Galele Absolventilor

Pentru a XXIII-a editie a Galei Premiilor UNITER, juriul de nominalizari a fost alcatuit din criticii de teatru: Monica Andronescu, Mircea Morariu si Maria Zarnescu.

Nominalizarile pentru aceasta editie a Galei Premiilor UNITER sunt urmatoarele:

Cel mai bun spectacol:

De vanzare / For Sale, un spectacol de Gianina Carbunariu, Teatrul Odeon Bucuresti

Mobila si durere, directia de scena Victor Ioan Frunza, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Balcescu” Bucuresti

Mobila si Durere

Omul cel bun din Seciuan, regia Andrei Serban, Teatrul Bulandra Bucuresti

Cel mai bun regizor:

Victor Ioan Frunza pentru spectacolul „Mobila si durere”, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Balcescu” Bucuresti

Mobila si durere

Radu Nica pentru spectacolul „Incendii”, Teatrul Maghiar de Stat „Csiky Gergely” Timisoara

„Incendii”

Andrei Serban pentru spectacolul „Omul cel bun din Seciuan”, Teatrul Bulandra Bucuresti

Omul cel bun din Seciuan

Cel mai bun scenograf:

Andrada Chiriac  pentru scenografia spectacolului „Cerere in casatorie”, Teatrul Dramatic „Fani Tardini” Galati

Cerere in casatorie

Adriana Grand pentru scenografia spectacolului „Mobila si durere”, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Balcescu” Bucuresti

Mobila si durere

Iuliana Vilsan pentru scenografia spectacolului „Omul cel bun din Seciuan”, Teatrul Bulandra Bucuresti

Omul cel bun din Seciuan

Cel mai bun actor in rol principal:

Vlad Ivanov pentru rolurile din spectacolul „Omul cel bun din Seciuan”,  Teatrul Bulandra Bucuresti

Omul cel bun din Seciuan

Sorin Leoveanu pentru rolul Hitler din spectacolul „Mein Kampf”, Teatrul National Cluj-Napoca

10Sursa foto: fotonicu.wordpress.com

Adrian Nicolae pentru rolul Gore din spectacolul „Mobila si durere”, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Balcescu” Bucuresti

Mobila si DurereSursa foto: facebook.com/pages/Mobila-si-Durere

Cea mai buna actrita in rol principal:

Omul cel bun din Seciuan

Alexandra Fasola pentru rolurile din spectacolul „Omul cel bun din Seciuan”, Teatrul Bulandra Bucuresti

Anca Hanu

Anca Hanu pentru rolul Amalia din spectacolul „Amalia respira adanc”, Teatrul National Cluj-Napoca

13Sursa foto: www.fnt.ro

Daniela Török pentru rolul Sally Bowles din spectacolul „Cabaret”, Teatrul German de Stat Timisoara

Cel mai bun actor in rol secundar:

Mihai Calin pentru rolul Caliban din spectacolul „Furtuna”, Teatrul National „I.L. Caragiale” din Bucuresti

Furtuna

Andrei Hutuleac pentru rolul Urechiatu΄ din spectacolul „Mobila si durere”, Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Balcescu” Bucuresti

Mobila si Durere

Georg Peetz pentru rolul Conférencier din spectacolul „Cabaret”, Teatrul German de Stat Timisoara

Georg Peetz

Cea mai buna actrita in rol secundar:

Ana Ciontea pentru rolul Mama din spectacolul „Numele”, Teatrul Foarte Mic Bucuresti

“Numele” de Jon Fosse

Ana Covalciuc pentru rolul Proprietareasa din spectacolul  „Omul cel bun din Seciuan” , Teatrul Bulandra Bucuresti

Ana Covalciuc

Katalin Berekméri pentru rolurile din spectacolul „Castingul Dracului”, Teatrul National Targu-Mures – Compania „Tompa Miklós”

Teatru radiofonic:

„Fantomele din Canterville”, dupa Oscar Wilde, scenariul si regia artistica: Ilinca Stihi

„Henric al V-lea” de William Shakespare, adaptarea radiofonica: Domnica Tundrea, regia artistica: Attila Vizauer

„Metamorfoza”, dupa Franz Kafka, scenariul si regia artistica: Ion Andrei Puican

Teatru TV:

„Roman teatral (Insemnarile unui nebun)”, dupa Mihail Bulgakov, dramatizare, adaptare si regie: Vitalie Lupascu

„Vinovatul”, dupa Ion Baiesu, scenariul si regia: Ion Gostin

„Vinovatul” Ion Gostin

„Zi ca-ti place !”, dupa Valentin Nicolau, adaptare si regie: Cornel Mihalache

ZI CĂ-ȚI PLACE

Debut:

Vlad Nemes pentru rolul M din spectacolul „Cockosi”, Teatrul ACT Bucuresti

Vlad Nemes

Ciprian Nicula pentru rolurile din spectacolul „Esti un animal, Viskovitz!”, Teatrul „Anton Pann” Ramnicu-Valcea

Ciprian Nicula

Ana Bianca Popescu pentru rolul Fata din spectacolul „Numele”, Teatrul Foarte Mic Bucuresti

Ana Bianca Popescu


1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.