BLOGU LU' OTRAVĂ

Monday

2

November 2015

3

COMMENTS

“Ziua in care vom renunta va fi ziua in care murim.”

Written by , Posted in Bucurestiul meu

Ce am invatat din drama asta? Ca romanii stiu ce inseamna omenie si solidaritate. Am invatat ca si daca suntem calcati pe cap de un bocanc mare si urat stim sa ne ridicam si sa ne stergem pe fata si sa ne vedem de drum. Am constientizat, a mia oara, ca doctorii sunt EROI, ca oamenii de la SMURD fac minuni, ca pompierii au aripile de ingeri cusute pe uniforme si ca avem EROI. Oamenii aia care au intrat din nou in club si au salvat alti oameni trebuie facuti eroi. Trebuie sa fie dati exemple. Post mortem. Pentru ca asa ne place noua. Sa ne amintim cat de bun a fost omul ala doar in clipa in care nu mai este.

Am invatat ca exista solidaritate. Ca putem sa facem celule de criza pe Facebook si sa actionam in lumea reala fix cum trebuie. Ne-am organizat instant, am fost sa donam sange, am dat de mancare prin spitale, am adus lucruri de care altii aveau nevoie, am dat un sfat, am mangaiat un om, am adus branduri mari care au donat tot felul de lucruri. Este o desfasurare de forte incredibila. Se intampla in timp real si vreau sa multumesc tuturor pentru asta.

Am invata ca asa nu se mai poate. Ca la generatia noastra nu mai merge cu “se poate si asa.” Stam in liniste 3 zile si apoi incepem sa strigam. Hai sa urlam cat ne tin plamanii. Plamanii aia pe care, spre deosebire de cei care au murit otraviti, noi inca ii avem sanatosi si puternici. Hai sa se termine cu spaga asta, hai sa terminam cu datul din umeri, hai sa nu mai spunem ca “e doar un simplu angajat”, hai sa nu mai acceptam sa ne duca taximetristul la destinatie doar daca avem drum pe unde se duce el, hai sa facem haos, hai sa spunem stop. Au trecut #25 de ani. Le ajunge. Gata. Finist. Hasta la vista, baby. AMIN. Hai sa ne trezim si sa intrebam in stanga si in dreapta, hai sa vedem care e firul atei, hai sa vedem de ce am ajuns aici, hai sa vedem cine e responsabil de momentul asta. Hai sa tragem semnalul de alarma, oprim trenul si intrebam Nasul care e mersul. De ce de 25 de ani mergem fix pe unde vrea el…pe banii nostri?

Hai sa facem un pact. Ce aflam spunem mai departe. Facem un puzzle impreuna. PUZZLE ROMANIA. Pentru noi, astia care stam pe aici si ne pasa. Noi astia care nu vrem sa plecam afara, noi astia care speram sa ne fie bine. Fiecare particica a sistemului conteaza. De jos pana sus. De azi inainte trebuie sa spunem tot ce nu merge bine. Sa dam feedback la orice. Sa intrebam, sa primim raspunsuri si sa vedem ce facem si cum facem.  Hai sa ne trezim din moleseala asta. Hai sa fie baietii aia care au murit la Colectiv mandri de noi. Macar un pic. Hai sa nu mai vedem pe net mesaje de genul asta:

“Mai era un copil de doar 16 ani! 16 ani! A plans echipajul la resuscitarea lui. Nu se indurau. Apoi l-au adus pe fratele lui, pe brate, la mine. Era grav, era ars tot. Avea ochii umflati si rosii, plangea. Intreba: Sunt rau? E grav?.

Apoi au adus altul. Era 70%. Plangeam. Cadea carnea de pe el. Intreba daca mai traieste. Daca e grav. Era aproape de coma. Ii curgeau lacrimi din ochi, cu sange. Imi spunea sa il tin de mana. I-am spus ca am un baiat de-o seama cu el. Mi-a raspuns: Mami, n-o sa mor, nu? Inca iesea fum din el.” – marturii ale unui medic din “cea mai grea garda”

“Nu suntem numere, suntem liberi/ Nu suntem numere, suntem liberi, suntem asa de vii, asa de vii/ Pentru ca ziua in care vom renunta va fi ziua in care murim, ziua in care murim”.

Hai sa nu mai dam vina pe sistem. Hai sa dam vina pe noi. Si sa incepem sa facem ceva in cazul asta.

Am un text pe care imi doresc sa il cititi:

“Noi suntem de vina pentru tot!

Căutam vinovați peste tot! Politicieni, Patroni, Biserica/Dumnezeu, Hateri, Postaci…. Da, avem dreptate cu toții, dar cred ca o facem mult prea subiectiv.

De fapt, noi toti suntem de vina pentru tot ce s-a intamplat in Colectiv. Suntem de vina ca niste oameni ca noi au murit stupid, in cel mai cumplit mod, arzand sau intoxicati.

Suntem de vina ca nu investim in educație. Stam si ne plângem de viitorul nostru, dar suntem putini care facem ceva concret. Poate un copil care iese din școala ar trebui sa conștientizeze ce efecte pot avea niste decizii pe care le va lua la un moment dat in viata. Daca vor muri oameni in urma acestor decizii sau daca acestea pot face bine. Poate nu e atat de important sa scrii corect lb romană, sau sa citești Biblia si cred ca e mai eficient sa-i învățam sa fie oameni.

Suntem de vina ca nu avem demnitate si le permitem altora sa ne calce in picioare ori de cate ori vor. Si aici ma refer chiar la toti cei care pot influenta cumva viata unui alt om (politicieni, cucoana de la taxe si impozite, taximetristi, manageri din mutinationale, publicitari, politisti, avocati, patroni de crasme, avocati, judecatori, fani Capatos/Măruță, vânzători de orice etc). Unii in mod direct precum politicienii, altii exercitand o presiune asupra altora pentru atingerea unor scopuri personale si alții de a ne trage o teapa.

Suntem de vina ca o discuție despre Dumnezeu e separata de una despre Biserica. Ca Dumnezeu este un cuvânt folosit deseori in ultimul timp intr-un context in care-ti dovedesti tabara din care faci parte: credincios, semi-ateu sau ateu extremist.

Suntem de vina ca si noi greșim si rareori ne asumam toate aceste greșeli. Cand alții greșesc, luam cea mai mare piatra de pe jos si căutam sa le spargem capul. Si dupa ce-i vom sparge capul, nu vom mai greși niciodată?

Suntem de vina ca nu avem suficienta minte. Ne credem deștepți si o dovedim doar in fata celor mai amărâți si nu ne concentram intr-o alta direcție, acolo unde pe un termen mediu-lung am putea schimba ceva. Aici chiar as da si un exemplu: ma întreb de ce noi care construim campanii pentru politicieni, noi cei care luam premii internaționale in social media, noi cei care suntem avocați si care ne credem atat de deștepți, nu putem face ceva cu adevărat deștept? Haideti sa ne folosim toate aceste resurse intr-un scop comun!

Suntem de vina ca suntem superficiali si egoiști. Nu spun aici nimic căci Facebook e dovada vie a fiecăruia dintre noi. Ne promovam intens si convingem multi oameni ce cool suntem iar rankingul se face in like-uri si friends/followeri.

Suntem de vina ca nu mai avem timp pentru noi si pentru cei apropiați noua. Avem tot timpul ceva mai bun de făcut. Sau poate acele obiective personale sunt de vina …. Sau poate ne ocupam prea mult timpul dând vina pe ‘sistem’, ‘romania tara de cacat’ si alte multe clișee d’astea.

Suntem de vina ca uitam repede. In cat timp vom uita seara asta?

Si da, cei vinovați din punct de vedere legal, trebuie sa plătească. De la patronii clubului, la cei care au primit șpagă pentru autorizație, la primar si chiar la cei care aplica legea. Dar de astea trebuie sa se ocupe instituțiile specializate si noi doar sa urmărim si sa nu uitam. Sunt oameni pe planeta asta care sunt judecați pentru crime împotriva umanității si nu muriseră atâția oameni.

Daca vreți sa nu spunem ca suntem de vina si pentru ca suntem indiferenti, haideți sa folosim aceste sentimente pe care le-am adunat zilele astea (furie, frustrare, compasiune etc.) si sa schimbam ceva, astfel încât sa rămână ceva in urma noastră. Putem fi in primul rând, mai buni si mai uniti!

ps; sunt mult prea multe evenimente “de iesit in strada” saptamana asta si nu stiu unde sa ma duc!

Uniți Salvăm aveti o comunitate, organizam si noi ceva?
Iulian Văcărean, implicam si noi un pic toate ONG-urile intr-un scop comun?
Moise Guran, vrei sa fii eroul nostru?
Sebastian Olar, gasim si noi niste oameni din publicitate sa facem o strategie?
Catalin Tolontan, crezi ca ne poti ajuta cumva?
Mihai Dobrovolschi, tu ce zici? Vlad Ursulean? Ada Solomon? Iulian Tănase? Tudor Giurgiu?

Foto: Stirileprotv.ro


3 Comments

  1. G
  2. Yourcenar

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.