BLOGU LU' OTRAVĂ

Romania Archive

Monday

2

November 2015

3

COMMENTS

“Ziua in care vom renunta va fi ziua in care murim.”

Written by , Posted in Bucurestiul meu

Ce am invatat din drama asta? Ca romanii stiu ce inseamna omenie si solidaritate. Am invatat ca si daca suntem calcati pe cap de un bocanc mare si urat stim sa ne ridicam si sa ne stergem pe fata si sa ne vedem de drum. Am constientizat, a mia oara, ca doctorii sunt EROI, ca oamenii de la SMURD fac minuni, ca pompierii au aripile de ingeri cusute pe uniforme si ca avem EROI. Oamenii aia care au intrat din nou in club si au salvat alti oameni trebuie facuti eroi. Trebuie sa fie dati exemple. Post mortem. Pentru ca asa ne place noua. Sa ne amintim cat de bun a fost omul ala doar in clipa in care nu mai este.

(more…)

Wednesday

7

October 2015

0

COMMENTS

Friday

10

April 2015

2

COMMENTS

Unul dintre motivele pentru care sunt mandru ca sunt roman!

Written by , Posted in Diverse

Exista cateva momente in care ti se face pielea de gaina. Momentele astea sunt din ce in ce mai rare si trebuie sa le pretuim, sa ii incurajam si sa fim alaturi de oamenii care ne ofera emotia, oamenii care ne fac sa vibram. Astazi vorbim despre sportivii care ne fac sa fim mandri ca suntem romani, care ne fac sa plangem de fericire.

(more…)

Tuesday

16

December 2014

0

COMMENTS

Thursday

4

December 2014

1

COMMENTS

Lucrul de care avem cu adevarat nevoie intr-o lume aflata in continua miscare!

Written by , Posted in Diverse

Orasul ne soarbe de toate energiile, traficul ne enerveaza la culme, pierdem minute bune printre masini, semafoare, claxoane, strazi cu sens unic, drumuri in lucru, asteptam in statii de metrou in aglomeratii infernale, alergam dupa autobuz in speranta ca il prindem… de parca e ultimul. Ne grabim sa ajungem mai repede la locul de munca, suntem mereu in intarziere, avem nevoie mereu de inca 5 minute, ne scoatem telefoanele la semafor sau in metrou si incepem sa butonam.

(more…)

Monday

10

November 2014

2

COMMENTS

Doar facand asta demonstram ca NE PASA!

Written by , Posted in Diverse

Acum fix o saptamana am scris textul asta pe Facebook. “Cateva intrebari dupa ziua asta. De ce doar 52,3% dintre romani au iesit la vot? Restul nu traiesc in tara asta? Pentru ce sunt ei responsabili? De ce ne mai incurca pe aici? Timisoara 44,72% – este rusinos. Satu Mare 41,23…jenant.Cluj 51,45%..urat. Iasi…48,4%. 1 din 2 romani nu vrea sa isi aleaga presedintele? In cazul asta sa ne lase.

(more…)

Wednesday

20

August 2014

0

COMMENTS

“Am descoperit gustul libertatii si nu prea stim ce e cu noi si ce sa facem, cum sa gestionam toata povestea asta.”

Written by , Posted in Film, Teatru

Mi se pare ca traim niste vremuri tare ciudate. Habar nu avem ce vrem. Si mi se pare ca suntem intr-o ceata mai mare ca dupa 90. Eu vad lucrurile foarte clar…dar din pacate Romania mea este complet diferita de Romania adevarata. Romania are nevoie de oameni de valoare in functii cheie. Romania are nevoie de modele adevarate. De eroi. Coposu a fost un erou din toate punctele de vedere. “Eroi” de carton ai zilelor noastre o sa se topeasca exact cum se topeste cascavalul in tigaie. Mi se pare foarte buna parerea lui Cristi Puiu despre Romania asta in care traim in momentul de fata.

(more…)